Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Czy nauczyciele podlegają nowym przepisom BHP przy pracy przy komputerze

Czy nauczyciele podlegają nowym przepisom BHP przy pracy przy komputerze

Nauczyciele powszechnie korzystają w swojej pracy z komputera, w tym także w salach dydaktycznych. Czy to oznacza, że obejmują ich nowe zasady BHP przy pracy przy komputerze. Czy dyrektor musi polecić dostosowanie ich miejsca pracy do nowych wymogów?

Gdy organ prowadzący nie chce podzielić oddziału, gdy liczba uczniów przekracza 25

Gdy organ prowadzący nie chce podzielić oddziału, gdy liczba uczniów przekracza 25

Jeżeli liczba uczniów klasy pierwszej od nowego roku szkolnego będzie wynosić więcej niż 25 uczniów, to organ prowadzący powinien zaplanować dwa oddziały. Zdarza się jednak, że organ nie zgadza się na podział, gdy zapisanych jest 26 dzieci. Co zrobić w takiej sytuacji?

Ilu uczniów może być pod opieką instruktora na basenie

Ilu uczniów może być pod opieką instruktora na basenie

Przepisy nie określają, ilu uczniów może być na basenie pod opieką jednego instruktora. Wymagają natomiast, by uczniowie uczący się pływać mieli zapewniony stały nadzór ratownika lub ratowników oraz nadzór opiekuna lub opiekunów ze strony szkoły. Dyrektor szkoły, która organizuje dla uczniów zajęcia na basenie, powinien określić liczebność grup przebywających na basenie pod opieką nauczycieli oraz liczbę uczniów przypadających na jedną osobę prowadzącą zajęcia w wodzie.

Podwyżki dla nauczycieli a fundusz na doskonalenie zawodowe i fundusz nagród – czy podlega przeliczeniu

Podwyżki dla nauczycieli a fundusz na doskonalenie zawodowe i fundusz nagród – czy podlega przeliczeniu

Podwyżki dla nauczycieli obejmują nie tylko wynagrodzenie zasadnicze, ale także inne składniki wynagrodzenia oraz świadczenia takie jak dodatek wiejski czy nagroda jubileuszowa. Z uwagi na wsteczny skutek wypłata podwyżek wiąże się z wyrównaniem dla nauczycieli. Sprawdź, czy oznacza to także konieczność przeliczenia wysokości środków w ramach funduszu nagród dla nauczycieli oraz funduszu na doskonalenie zawodowe.

Nieskrócenie stażu na stopień nauczyciela mianowanego

Nieskrócenie stażu na stopień nauczyciela mianowanego – jak uratować awans zawodowy nauczyciela

Nauczyciele kontraktowi, którzy rozpoczęli staż na stopień nauczyciela mianowanego w roku szkolnym 2021/2022 mieli zakończyć go w tym roku, lecz staż został skrócony i zakończył się już w 2023 r. Minął już zatem czas na realizację planu rozwoju zawodowego i złożenie sprawozdania. Sprawdź, co zrobić, gdy dyrektor szkoły przegapił skrócenie stażu na stopień nauczyciela mianowanego i nauczyciel był przekonany, że realizuje go dalej. Przekonaj się jak przedłużyć czas na realizację planu rozwoju zawodowego.

Zwolnienie od pracy dla radnego nie zawsze na cały dzień

Zwolnienie od pracy dla radnego możliwe także na część dnia pracy

Dyrektor ma obowiązek zwolnić od pracy nauczyciela lub pracownika niepedagogicznego, który sprawuje mandat radnego. Za czas zwolnienia od pracy radny nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Z drugiej strony zwolnienie nie musi obejmować całego dnia pracy, jeśli nie ma takiej potrzeby. Sprawdź, jak w takim przypadku rozliczyć wynagrodzenie radnego będącego pracownikiem szkoły.

Czy dyrektor szkoły musi dostosowywać plan zajęć do potrzeb nauczyciela

Czy dyrektor szkoły musi dostosowywać plan zajęć do potrzeb nauczyciela

Nauczyciele zatrudnieni na część etatu często pracują w kilku szkołach. Aby pogodzić świadczenie pracy na rzecz każdej z nich, narzucają dyrektorom kiedy chcą świadczyć pracę. Sprawdź, czy dyrektor musi dostosowywać plan zajęć do potrzeb nauczyciela. Przekonaj się co zrobić, gdy proponowane przez nauczyciela godziny pracy są niegodne z zasadami bhp w szkole oraz potrzebami placówki.

Do 31 maja - pierwsza rata odpisu na ZFŚS dla pracowników

Odpis na ZFŚS dla pracowników niepedagogicznych – pierwsza rata do 31 maja

W styczniu odmrożono wysokość odpisu podstawowego na ZFŚS dla pracowników niepedagogicznych. Przy tej okazji warto przypomnieć, jak nalicza się odpisy na fundusz socjalny w 2024 r. – tym bardziej, że do 31 maja na ZFŚS należy przekazać pierwszą ratę w wysokości 75%.

Okres pełnienia terytorialnej służby wojskowej w WOT a staż pracowniczy

Okres pełnienia terytorialnej służby wojskowej w WOT a staż pracowniczy

Pracownik szkoły powołany do pełnienia terytorialnej służby wojskowej w WOT otrzyma urlop bezpłatny. Mimo tego okres pełnienia tej służby jest zaliczany do stażu pracowniczego. Nie zawsze jednak będzie to okres całego urlopu bezpłatnego.

Czy nauczyciel może zbierać pieniądze na wycieczkę szkolną

Czy nauczyciel może zbierać pieniądze na wycieczkę szkolną

Kto powinien w szkole zbierać pieniądze na wycieczkę szkolną? Czy powinien to być nauczyciel, czy też pieniądze powinny być wpłacane na konto rady rodziców? Sprawdzamy, jaki jest najlepszy sposób przy dysponowaniu środkami na wycieczki lub wyjścia z uczniami.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty