Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Stosunek pracy nauczycieli

Znajdziesz tu aktualne porady ekspertów dotyczące zatrudniania i zwalniania nauczycieli, oceny pracy nauczyciela, a także kar i nagród dla nauczycieli.

Zatrudnianie nauczycieliCzytaj więcej porad »

Zatrudnienie dyrektora szkoły przed dniem rozpoczęcia działalności przez szkołę

Pytanie: Od 1 września 2024 r. rozpocznie działalność nowa placówka oświatowa. Czy istnieje możliwość zatrudnienia wybranego w konkursie dyrektora szkoły przed dniem 1 września 2024 r., aby mógł przygotować placówkę i zawrzeć umowy z pracownikami

Kwalifikacje nauczyciela przedszkola - kiedy wystarczą studia licencjackie

Pytanie: Czy dyrektor może zatrudnić nauczyciela do przedszkola po studiach licencjackich z wychowania przedszkolnego? Studia ukończono w 2012 r.

Pomoc nauczyciela czy nauczyciel wspomagający w klasie integracyjnej lub oddziale specjalnym

Pytanie: Czy w szkole ogólnodostępnej w klasie integracyjnej lub oddziale specjalnym, gdzie są dzieci z orzeczeniami, można zatrudnić pomoc nauczyciela, jeżeli brak jest nauczycieli wspomagających?

Zmiana warunków pracy nauczycielaCzytaj więcej porad »

Propozycja ograniczenia zatrudnienia nauczyciela – kiedy można ją złożyć i czy warto ją przyjąć

Propozycja ograniczenia zatrudnienia nauczyciela – kiedy można ją złożyć i czy warto ją przyjąć

Zgoda nauczyciela na ograniczenie zatrudnienia to z jednej stronie niższa pensja (adekwatna do wymiaru zajęć), z drugiej zaś zachowanie zatrudnienia na podstawie mianowania i w razie pojawienia się możliwości organizacyjnych, możliwość powrotu na pełen etat. Sprawdź, kiedy dyrektor szkoły może złożyć nauczycielowi propozycję ograniczenia zatrudnienia oraz jakie są wady i zalety wyrażenia zgody na ograniczenie etatu.

Zobowiązanie do uzupełniania etatu w innej szkole nauczyciela, który może mieć pełny etat w szkole macierzystej

Pytanie: Nauczyciel w szkole macierzystej może realizować pełny wymiar zajęć i 3 godziny ponadwymiarowe. Organ prowadzący sugeruje jednak, by przydzielić mu 17/18 godzin, a 1/18 będzie uzupełniał etat w innej szkole. Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne? 

Brak zgody nauczyciela na powrót do pracy w pełnym wymiarze po ograniczeniu zatrudnienia

Brak zgody nauczyciela na powrót do pracy w pełnym wymiarze po ograniczeniu zatrudnienia

Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania, który wyraził zgodę na ograniczenie zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych, powinien być przywrócony do pracy w pełnym wymiarze, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Sprawdź, co zrobić, gdy nauczyciel odmawia powrotu do pracy w pełnym wymiarze po ograniczeniu zatrudnienia.

Zwalnianie nauczycieliCzytaj więcej porad »

Czy dyrektor szkoły musi dostosowywać plan zajęć do potrzeb nauczyciela

Czy dyrektor szkoły musi dostosowywać plan zajęć do potrzeb nauczyciela

Nauczyciele zatrudnieni na część etatu często pracują w kilku szkołach. Aby pogodzić świadczenie pracy na rzecz każdej z nich, narzucają dyrektorom kiedy chcą świadczyć pracę. Sprawdź, czy dyrektor musi dostosowywać plan zajęć do potrzeb nauczyciela. Przekonaj się co zrobić, gdy proponowane przez nauczyciela godziny pracy są niegodne z zasadami bhp w szkole oraz potrzebami placówki.

Ochrona związkowa w szkole – czy dotyczy wszystkich pracodawców

Ochrona związkowa w szkole – czy dotyczy wszystkich pracodawców

Pracownik szkoły należący do organizacji związkowej może być objęty szczególną ochroną przed zwolnieniem z pracy. Sprawdź, czy ochrona związkowa działa automatycznie u wszystkich pracodawców czy może być ograniczona do podstawowego miejsca pracy.

Jak zwolnić z pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania

Jak zwolnić z pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania

Nauczyciele zatrudnieni na podstawie mianowania mają tę przewagę nad nauczycielami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę, że nie można ich zwolnić z pracy za uzasadnionym wypowiedzeniem z przyczyn leżących po stronie nauczyciela. Karta Nauczyciela w sposób zupełny i szczegółowy reguluje bowiem zasady zwalniania nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania. Poznaj 10 okoliczności, które skutkują rozwiązaniem stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania.

Ocena pracy nauczycieliCzytaj więcej porad »

Jak wykazać okres 3 lat pracy w ocenie pracy nauczyciela mianowanego

Pytanie: Nauczyciel złożył wniosek o ocenę pracy w związku z planowanym ubieganiem się o stopień nauczyciela dyplomowanego. W jaki sposób w ocenie pracy wskazać okres, za który została dokonana ocena? Czy należy wskazać dokładne daty np. 09.09.2019 – 08.09.2020 oraz 27.04.2022 – 27.04.2024 (w międzyczasie nauczyciel był nieobecny w pracy)?

Ponowne ustalenie oceny pracy nauczyciela – na czym polega

Pytanie: Nauczyciel wniósł odwołanie od oceny pracy i ocena ta została uchylona przez zespół oceniający i przekazana do ponownego ustalenia, ponieważ została dokonana z naruszeniem przepisów prawa. Jak należy dokonać ponownego ustalenia oceny pracy nauczyciela? Czy trzeba od nowa występować o wszystkie opinie?

Kto informuje dyrektora szkoły o wszczęciu procedury oceny pracy

Pytanie: Organ prowadzący złożył wniosek o dokonanie oceny pracy dyrektora szkoły. Dyrektor dowiedział się o dokonywaniu oceny jego pracy od organu nadzoru pedagogicznego. Czy jest to błąd w procedurze oceny pracy dyrektora szkoły? 

Nagrody i kary dla nauczycieliCzytaj więcej porad »

Czy zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego może być naruszeniem dóbr osobistych nauczyciela

Czy zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego może być naruszeniem dóbr osobistych nauczyciela

Dyrektor w określonych przypadkach musi zawiadomić rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli o podejrzeniu popełnienia czynu dyscyplinarnego. Brak zawiadomienia stanowi naruszenie prawa. Czy zatem zawiadomienie rzecznika dyscyplinarnego może być uznane za naruszenie dóbr osobistych nauczyciela? Wyjaśnienie w artykule.

Zawieszenie w obowiązkach służbowych nauczyciela w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej ucznia

Pytanie: Nauczyciel naruszył nietykalność cielesną ucznia. Czy należy natychmiastowo zawiesić go w obowiązkach służbowych?

Pozbawienie premii i kara porządkowa jednocześnie – czy to możliwe

Pytanie: Czy pracownik szkoły za spóźnienie może zostać ukarany jednocześnie karą porządkową i pozbawieniem premii?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty