Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Bezpieczeństwo w szkole

Znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć o organizacji dyżurów, wycieczek, zajęć i imprez szkolnych. Sprawdź, krok po kroku, jak postępować z agresywnymi uczniami, jak sobie radzić z przemocą i trudnymi sytuacjami w szkole. Eksperci odpowiadają na Wasze pytania i doradzają, jak mieć pewność, że uczniom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo. Dzięki poradom związanym z bezpieczeństwem w szkole unikniesz sytuacji kryzysowych i będziesz na bieżąco ze wszystkimi przepisami prawa.

Opieka nad uczniami w czasie zajęć i dyżurówCzytaj więcej porad »

Ilu uczniów może być pod opieką instruktora na basenie

Ilu uczniów może być pod opieką instruktora na basenie

Przepisy nie określają, ilu uczniów może być na basenie pod opieką jednego instruktora. Wymagają natomiast, by uczniowie uczący się pływać mieli zapewniony stały nadzór ratownika lub ratowników oraz nadzór opiekuna lub opiekunów ze strony szkoły. Dyrektor szkoły, która organizuje dla uczniów zajęcia na basenie, powinien określić liczebność grup przebywających na basenie pod opieką nauczycieli oraz liczbę uczniów przypadających na jedną osobę prowadzącą zajęcia w wodzie.

Czy można zwolnić ucznia w ciągu dnia do domu z zajęć, w których nie uczestniczy

Pytanie: Czy rodzic może zwolnić ucznia do domu z wychowania fizycznego odbywającego się na basenie w środku zajęć lekcyjnych? Czy uczeń może sam wrócić do domu, a potem z powrotem do szkoły?

Czy uczeń klasy I z niepełnosprawnością może samodzielnie wracać do domu

Pytanie: Rodzic ucznia klasy I z niepełnosprawnością (uczeń kończy 20 lutego lat 7), napisał podanie do dyrektora o zgodę na samodzielne opuszczanie szkoły przez dziecko. Rodzic oczekuje, że dyrektor podejmie decyzję w oparciu o obowiązujące prawo.

Opieka nad uczniami podczas wycieczek szkolnychCzytaj więcej porad »

Czy nauczyciel może zbierać pieniądze na wycieczkę szkolną

Czy nauczyciel może zbierać pieniądze na wycieczkę szkolną

Kto powinien w szkole zbierać pieniądze na wycieczkę szkolną? Czy powinien to być nauczyciel, czy też pieniądze powinny być wpłacane na konto rady rodziców? Sprawdzamy, jaki jest najlepszy sposób przy dysponowaniu środkami na wycieczki lub wyjścia z uczniami.

Czy można podawać uczniom leki na wycieczce szkolnej

Czy można podawać uczniom leki na wycieczce szkolnej

Kwestie związane z podawaniem leków uczestnikom wycieczek szkolnych, kiedy niemożliwa jest współpraca z pielęgniarką szkolną, nie zostały uregulowane przepisami. Należy więc ustalić je w uregulowaniach wewnętrznych dotyczących wycieczki. Mogą one zarówno dopuszczać, jak i nie dopuszczać możliwości podawania leków. Sprawdź, kiedy możliwe jest podanie uczniowi leku na wycieczce.

Czy każde wyjście z uczniami to wycieczka

Czy każde wyjście z uczniami to wycieczka

Wyjście z uczniami do kina czy teatru należy traktować jak wycieczkę, jeśli zajęcia realizowane przez nauczyciela poza terenem szkoły mają na celu uzupełnienie programu nauczania. Przedmiot, w ramach którego odbywa się wycieczka, warunkuje miejsce jej realizacji. Wyjścia organizowane w tym celu są wycieczkami przedmiotowymi traktowanymi jako jedna z form krajoznawstwa i turystyki organizowanych dla uczniów przez szkołę. Czy tak samo będzie m.in. w przypadku rekolekcji?

Postępowanie w trudnych sytuacjachCzytaj więcej porad »

Pobicie ucznia poza szkołą – czy wymaga działań interwencyjnych

Pytanie: Czy w sytuacji zaistnienia niebezpiecznego zdarzenia z udziałem uczniów, np. pobicie poza szkołą, szkoła ma obowiązek interwencji i wyciągnięcia konsekwencji w postaci kary statutowej?

Podszywanie się pod nauczyciela w mediach społecznościowych – jak kara dla ucznia

Pytanie: Uczeń szkoły podstawowej założył fałszywe konto nauczyciela w portalu społecznościowym. Prowadził z tego konta korespondencję, używając wulgaryzmów i obrażając innych nauczycieli. Czy dyrektor szkoły musi zgłosić sprawę na policję? Czy można ucznia ukarać w ramach kary statutowej?

Problemy wychowawcze ucznia – gdzie zgłosić

Pytanie: W szkole jest uczeń, z którym są liczne problemy wychowawcze: pali papierosy, opuszcza lekcje, ma naganne zachowanie, demoralizuje innych, posiada naganę dyrektora oraz liczne uwagi. W związku z wielokrotnymi rozmowami z rodzicem i brakiem reakcji, chcemy zgłosić sprawę ucznia. Jak powinno wyglądać takie pismo i gdzie je zgłosić?

Bhp w szkoleCzytaj więcej porad »

Remont w trakcie roku szkolnego – czy można zawiesić zajęcia

Pytanie: W szkole będzie prowadzona pełna termomodernizacja (wymiana okien, grzejników, ocieplenie budynku). Czy i w jaki sposób dyrektor może zawiesić zajęcia? Czy może wykorzystać dni dyrektorskie z tego powodu?

Czy samorząd uczniowski może prowadzić sklepik szkolny

Czy samorząd uczniowski może prowadzić sklepik szkolny

Samorząd uczniowski to jeden z organów szkoły. Czy może on prowadzić na terenie szkoły sprzedaż kanapek dostarczanych do szkoły przez firmę zewnętrzną? Sprawdzamy, czy istnieje taka możliwość.

Niezakończenie remontu szkoły w wakacje

Niezakończenie remontu szkoły w wakacje – jak zorganizować pracę placówki

Mając na względzie organizację pracy szkół i placówek, obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa, wszelkie remonty, konserwacje, prace porządkowe powinny zostać przeprowadzone i zakończone w okresie ferii szkolnych lub innych przerw w pracy szkoły. Jeśli prace remontowe z przyczyn niezależnych od inwestora muszą być kontynuowane po rozpoczęciu roku szkolnego, to należy traktować sytuację jako wyjątkową. Należy dążyć do oddania do użytku na 1 września co najmniej części obiektu szkolnego, co pozwoli na czasową organizację dwuzmianowości.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty