Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Ocenianie i klasyfikacja roczna uczniów

Ocenianie i klasyfikacja roczna uczniów. Poznaj 12 praktycznych wskazówek

Zbliża się roczne podsumowanie pracy uczniów i wystawianie ocen klasyfikacyjnych. Jak co roku pojawiają się wątpliwości m.in. z wpływem frekwencji na klasyfikację czy też wystawianiem ocen w przypadku zwolnień z zajęć. Sprawdzamy, jak wygląda ocenianie i klasyfikacja roczna uczniów w roku szkolnym 2023/2024.

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego – jak ustalić jej wysokość

Nagroda jubileuszowa dla nauczyciela i pracownika niepedagogicznego – jak ustalić jej wysokość

Nauczyciele i pracownicy w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać nagrodę jubileuszową po przepracowaniu odpowiedniego okresu. Wysokość tej nagrody zależy od długości stażu pracowniczego oraz od wynagrodzenia. Jak ustalić prawidłową wysokość nagrody jubileuszowej? Praktyczne wskazówki znajdziesz w artykule.

Propozycja ograniczenia zatrudnienia nauczyciela – kiedy można ją złożyć i czy warto ją przyjąć

Propozycja ograniczenia zatrudnienia nauczyciela – kiedy można ją złożyć i czy warto ją przyjąć

Zgoda nauczyciela na ograniczenie zatrudnienia to z jednej stronie niższa pensja (adekwatna do wymiaru zajęć), z drugiej zaś zachowanie zatrudnienia na podstawie mianowania i w razie pojawienia się możliwości organizacyjnych, możliwość powrotu na pełen etat. Sprawdź, kiedy dyrektor szkoły może złożyć nauczycielowi propozycję ograniczenia zatrudnienia oraz jakie są wady i zalety wyrażenia zgody na ograniczenie etatu.

Błędy w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych

Jakich błędów unikać w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych w szkole

W każdej szkole i placówce prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego musi istnieć regulamin wynagradzania pracowników samorządowych w szkole. Regulamin ten nie może zawierać rozwiazań dla pracowników niepedagogicznych mniej korzystnych niż przewidziane w przepisach powszechnie obowiązującego prawa. Sprawdź, jakich błędów nie powinno być w regulaminie wynagradzania pracowników samorządowych w szkole.

Czy można podawać uczniom leki na wycieczce szkolnej

Czy można podawać uczniom leki na wycieczce szkolnej

Kwestie związane z podawaniem leków uczestnikom wycieczek szkolnych, kiedy niemożliwa jest współpraca z pielęgniarką szkolną, nie zostały uregulowane przepisami. Należy więc ustalić je w uregulowaniach wewnętrznych dotyczących wycieczki. Mogą one zarówno dopuszczać, jak i nie dopuszczać możliwości podawania leków. Sprawdź, kiedy możliwe jest podanie uczniowi leku na wycieczce.

Czas pracy i rozliczenie delegacji nauczyciela na wycieczce szkolnej

Czas pracy i rozliczenie delegacji nauczyciela na wycieczce szkolnej

Nauczyciel będący opiekunem na wycieczce szkolnej wykonuje obowiązki służbowe poza zakładem. Nierzadko, zwłaszcza w przypadku wielodniowych wycieczek, obowiązki te zajmują mu wiele godzin pracy. Rodzi to problem rozliczenia czasu pracy takiego nauczyciela. Drugą ważną kwestią jest rozliczenie delegacji, czyli podróży służbowej nauczyciela w ramach wycieczki szkolnej. 

Lekcja pokazowa w ostatnim roku przygotowania do zawodu

Zajęcia otwarte w ostatnim roku przygotowania do zawodu nauczyciela w pytaniach i odpowiedziach

Aby móc przystąpić do postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego, nauczyciel początkujący musi uzyskać pozytywną opinię komisji po lekcji pokazowej. Poznaj odpowiedzi na 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących zajęć otwartych w ostatnim roku przygotowania do zawodu nauczyciela.

Zajęcia unijne w szkole i przedszkolu – jak je przydzielać i rozliczać

Zajęcia unijne w szkole i przedszkolu – jak je przydzielać i rozliczać

Przydział zajęć unijnych w szkole i przedszkolu następuje według specjalnych reguł odrębnych od zasad przydziału zajęć obowiązkowych lub dodatkowych finansowanych ze środków krajowych. Odrębne zasady towarzyszą tez rozliczeniu zajęć ze środków unijnych.

Kontrola doraźna w przedszkolu. Uważaj na te 15 błędów

Kontrola doraźna w przedszkolu. Uważaj na te 15 błędów

Jakich obszarów najczęściej dotyczy kontrola doraźna w przedszkolu? Jakie nieprawidłowości najczęściej wykrywają wizytatorzy? Sprawdzamy i podpowiadamy, czego może dotyczyć kontrola doraźna w przedszkolu.

Przedłużenie okresu nauki uczniowi – procedura i przepisy

Przedłużenie okresu nauki uczniowi – procedura i przepisy

Przepisy jednoznacznie wskazuje, jakiemu uczniowi i na ile można przedłużyć okres nauki. Wątpliwe staje się jednak to, o ile można wydłużyć naukę w szkole ponadpodstawowej, jeśli okres ten wcześniej był już wydłużany. A także, kto ostatecznie podejmuje decyzję o wydłużeniu. W artykule przedstawiamy najważniejsze rozważania na temat przedłużania okresu nauki uczniowi. Znajdziesz tu również procedurę oraz niezbędne wzory dokumentów.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql